Knihovna města Olomouce (4.C)

V pondělí 4. 11. navštívili žáci 4.C Knihovnu města Olomouce, kde na ně čekal program „Poezie nikoho nezabije“. Ten zahrnoval samozřejmě trochu teorie, ale hlavně mnoho ukázek a práci s básnickým textem.

Paní knihovnice dětem nejprve připomněla základní pojmy, jako poezie, verš nebo rým, recitace….      a seznámila je s několika autory české poezie pro děti. Nezapomněla zmínit, i názorně předvést, jak velkou roli hraje při recitaci správný přednes a dostatečná modulace hlasu.

Potom jsme poslouchali různé ukázky básní, mezi které paní knihovnice chytře zařadila i básně od současných moderních básníků, které byly o dětech a situacích z jejich života, takže jim byly blízké a často velmi legrační.

A aby se děti dokázaly vžít i do role básníka, vyzkoušely si ve skupinkách vymyslet vlastní báseň. Pomáhaly tak panu básníkovi Hrabalovi vymyslet básničku o žížale, která mu v jeho básnické sbírce chyběla.

Na závěr si ještě, společně s paní knihovnicí, přečetly báseň „Co všechno je slyšet, když se dobře napnou uši“, do které během jejího přednesu vydávaly zvuky, které se v básni postupně objevovaly.

Po prvotní nedůvěře k tomuto programu žáci odcházeli s přesvědčením, že básničky nejsou nuda a že mohou být vlastně docela zábavné.

Ukázka skupinové tvorby dětí – báseň Žížala:

Žížala žvýkala žvýkačku,

kterou si koupila za kačku.

Žížala dělala jámu,

a v tom uviděla mámu.

A potom uspořádala párty,

na které hrála karty.