V pondělí 4. 11. navštívili žáci 4.C Knihovnu města Olomouce, kde na ně čekal program „Poezie nikoho nezabije“. Ten zahrnoval samozřejmě trochu teorie, ale hlavně mnoho ukázek a práci s básnickým textem.
Paní knihovnice dětem nejprve připomněla základní pojmy, jako poezie, verš nebo rým, recitace…. a seznámila je s několika autory české poezie pro děti. Nezapomněla zmínit, i názorně předvést, jak velkou roli hraje při recitaci správný přednes a dostatečná modulace hlasu.
Potom jsme poslouchali různé ukázky básní, mezi které paní knihovnice chytře zařadila i básně od současných moderních básníků, které byly o dětech a situacích z jejich života, takže jim byly blízké a často velmi legrační.
A aby se děti dokázaly vžít i do role básníka, vyzkoušely si ve skupinkách vymyslet vlastní báseň. Pomáhaly tak panu básníkovi Hrabalovi vymyslet básničku o žížale, která mu v jeho básnické sbírce chyběla.
Na závěr si ještě, společně s paní knihovnicí, přečetly báseň „Co všechno je slyšet, když se dobře napnou uši“, do které během jejího přednesu vydávaly zvuky, které se v básni postupně objevovaly.
Po prvotní nedůvěře k tomuto programu žáci odcházeli s přesvědčením, že básničky nejsou nuda a že mohou být vlastně docela zábavné.
Ukázka skupinové tvorby dětí – báseň Žížala:
Žížala žvýkala žvýkačku,
kterou si koupila za kačku.
Žížala dělala jámu,
a v tom uviděla mámu.
A potom uspořádala párty,
na které hrála karty.
